Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cable type | Cat 5 up to 100m |
|---|---|
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Certification | FCC B, UL, CE, VCCI, BSMI, CTICK, KCC |
| Chipset | I350 |
| Connectivity technology | Wired |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Depth | 135.4 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Full Duplex | Yes |
| Height | 12 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Interface type | PCIe v2.1 (5.0 GT/s) |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q2'11 |
| LED indicators | Yes |
| Market segment | SRV |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Number of QPI links | Dual |
| Plug and play | Yes |
| Product family | Intel Gigabit server adapter |
| Product name | Intel Ethernet Server Adapter I350-T2 |
| Product Type | Network Interface Card |
| Recommended usage | PC |
| Slot type | x4 / x8 / x16 |
| Status | Discontinued |
| Web-based management | Yes |
| Width | 68.9 mm |
