Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
302.99 GBP
302.99 GBP
23-12-2025 22:39:28
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Pentium®, Intel® Xeon® |
|---|---|
| Component for | PC |
| Depth | 244 mm |
| ECC | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Graphics adapter | AST2500 |
| LAN controller | Intel® I210-AT |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| Number of memory slots | 4 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666 MHz |
| TPM connector | Yes |
| Weight | 760 g |
| Width | 305 mm |
