Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| ACPI version | 5.0 |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 32 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bundled software | Norton Internet Security |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 174 mm |
| Drivers included | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H81 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of memory slots | 2 |
| PC Health Monitoring | CPU,FAN,Temperature |
| Power source type | ATX |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Quick installation guide | Yes |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II,Serial ATA III |
| TPM connector | Yes |
| Width | 226 mm |
