Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
25.00 GBP
47.88 GBP
43.39 GBP
47.88 GBP
| .Shock Tolerance operating | 1500 g @ 0.5 ms |
|---|---|
| Capacity | 16384 MB |
| Colour | Black, Blue |
| Compatible Bay | M.2 2280 |
| Compliant Standards | RoHS |
| Component for | PC |
| Depth | 80 mm |
| Device type | Solid state drive - internal |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | No |
| Height | 1.5 mm |
| Intel Rapid Start Technology | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Interfaces | 1 x PCI Express 3.0 x2 (NVMe) - M.2 Card |
| Internal data rate | 900 MBps (read) / 145 MBps (write) |
| Launch date | Q1'17 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Mean time between failures | 1600000 h |
| NAND Flash Memory Type | 20nm |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Non-recoverable errors | 1 per 10^15 |
| NVM Express NVMe supported | Yes |
| NVMe | Yes |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| OS Required | Windows 10 (64-bit) |
| Power consumption (read) | 3.5 W |
| Power consumption idle | 1 W |
| Random read (100% span) | 190000 IOPS |
| Random write (100% span) | 35000 IOPS |
| Read latency | 7 µs |
| Read speed | 900 MB/s |
| Solid-state drive capacity | 16 GB |
| SSD ARK ID | 97544 |
| SSD Endurance | 182.5 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Status | Launched |
| Vibration tolerance non-operating | 3.13 g @ 5-800 Hz |
| Vibration tolerance operating | 2.17 g @ 5-800 Hz |
| Weight | 40 g |
| Write latency | 18 µs |
| Write speed | 145 MB/s |
