Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Audio output channels | 7.1 channels |
|---|---|
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Nettop |
| Colour | Black,Grey |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3 |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 11.1 cm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | UCFF (4" x 4") |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics chipset | Intel HD 620 |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| Height | 5.1 cm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum RAM | 32768 MB |
| Memory bandwidth supported by processor | 34.1 GB/s |
| Memory Bus Speed | 2133 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L,DDR4-SDRAM,LPDDR3-SDRAM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Motherboard form factor | UCFF |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5916 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Processor ARK ID | 95442 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor number | 7100U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product family | Intel NUC |
| Product Type | Mini PC |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RoHS compliance | Yes |
| Skip audio test | Yes |
| Status | Launched |
| Stepping | H0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Trusted platform module | No |
| TVI port | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 11.5 cm |
| Wireless LAN | Intel Wireless-AC 8265 |
