Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
|---|---|
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | No |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible processor series | Intel Core i5 |
| Cooling type | Active |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| Displayport Version | 1.2 |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 5500 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Height | 48.7 mm |
| Housing material | Aluminum, Plastic |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| L3 cache | 3 MB |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Number of memory slots | 2 |
| Number of power supply units | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power management | Yes |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor family | 5th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-5300U |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor threads | 4 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Width | 115 mm |
