Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 10 IoT Enterprise*, Windows Server 2016* |
| Cooling type | Active |
| DC input voltage | 12-24 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | Dual HDMI 2.0a, 4-lane eDP 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 52 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| L3 cache | 3 MB |
| LAN controller | Intel I219LM |
| LED indicators | HDD,Power |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Number of Processors Supported | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.50 GHz |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.60 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7300U |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor threads | 4 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RAID levels | 0,1 |
| Status | Launched |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 115 mm |
