Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Ark id | 126150 |
|---|---|
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CISPR 32, FCC, ICES, EN, ETSI EN, AS/NZS, VCCI, KN, CNS, RoHS, WEEE |
| Chassis type | UCFF |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3 |
| Cooling type | Active |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| DC input voltage | 12 - 19 V |
| Depth | 112 mm |
| ECC | No |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| HDD size | 2.5" |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 51 mm |
| Internal USB 2.0 ports quantity | 2 |
| L3 Cache | 4 MB |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| Launch date | Q3'18 |
| M.2 card slot (storage) | 2242/2280 |
| Market positioning | Business |
| Maximum graphics adapter memory | 32768 MB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Plus Graphics 655 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 90 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 135936 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor Included | Intel® Core™ i3-8109U Processor (4M Cache, up to 3.60 GHz) |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-8109U |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Product colour | Black |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RAID levels | 0,1 |
| Removable memory card slot | microSDXC with UHS-I support |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Status | Launched |
| Storage drive sizes supported | M.2,2.5 |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Supported RAID configuration | 2.5" HDD/SSD + M.2 SATA SSD (RAID-0 RAID-1) |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 117 mm |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
