Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 19 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 MB |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Case form factor | ITX |
| Case type | SFF |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSDHC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| CPU Cores | Dual Core |
| CPU Family | Intel Core i3 |
| CPU Socket | Integrated CPU |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics output | HDMI 2.0a; USB-C (DP1.2) |
| HDMI Port | 1 x HDMI 2.0a |
| HDMI version | 2 |
| Height | 51 mm |
| Idle states | Yes |
| Integrated Graphics Supported | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® High Definition Audio | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| LED indicators | Power |
| Maximum graphics adapter memory | 32000 MB |
| Maximum Installed Processors | 1 (1) |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Memory bandwidth maximum. | 34.1 GB/s |
| Memory Bus Speed | 2133 MHz |
| Memory channel | Dual |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| MIC port | Yes |
| Motherboard form factor | Other |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | No |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power | 65 W |
| Power supply included | Yes |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.40 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-7100U |
| Processor number | 7100U |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0, 1 |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | Yes |
| Status | Launched |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Trusted platform module | No |
| USB Ports | 5 port(s) |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 115 mm |
| Wireless LAN | Intel Wireless-AC 8265 |
