Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Audio output channels | 7.1 channels |
|---|---|
| Audio system | HDA |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Color | Black, Stainless steel |
| Cooling type | Passive |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| DVI port | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 5500 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Height | 48.7 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Item Size | 3.94 x 4.92 x 4.92 inches |
| Item Weight | 0.9 pounds |
| Keyboard included | No |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Mouse included | No |
| Number of processors installed | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Package size | 4.92 x 4.72 x 4.72 inches |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power supply | 65 W |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | 5th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i3-5010U |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor threads | 4 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| S/PDIF out port | No |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 115 mm |
