Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
|---|---|
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 8.1, 64-bit*, Windows 7, 64-bit* |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® |
| Depth | 111 mm |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | VGA (HDB15); HDMI 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 51.6 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| L2 cache | 2 MB |
| LED indicators | HDD,Power,Reset |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum graphics adapter memory | 8196 MB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | No |
| PC Health Monitoring | CPU,FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power management | Yes |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | N3700 |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Status | Discontinued |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 115 mm |
