Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter output voltage | 19 V |
|---|---|
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | RoHS |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 8.1, 64-bit*, Windows 7, 64-bit* |
| Compatible processor series | Intel Core i5 |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| Depth | 111 mm |
| Displayport Version | 1.2 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | Mini-DP 1.2; HDMI 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 48 mm |
| Housing material | Aluminum, Plastic |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| L3 cache | 4 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum graphics adapter memory | 1700 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Networking features | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Number of DIMM slots | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i5-6260U |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RAID levels | 0,1 |
| Status | Discontinued |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 1866,2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 115 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
