Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 4K Random Read AS SSD | Up to 550,000 IOPS |
|---|---|
| 4K Random Write AS SSD | Up to 500,000 IOPS |
| Component for | Server/workstation |
| Depth | 69.85 mm |
| Disk Capacity | 375 GB |
| Disk form factor | 2.5 |
| Encryption | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | Yes |
| Form factor | Solid State Drive |
| Hardware encryption | Yes |
| Height | 15 mm |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Interface type | U.2 PCIe 3.0 x4 NVMe |
| Launch date | Q3'17 |
| Market segment | SRV |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Mean Time Between Failure MTBF | 2,000,000 hours |
| Memory Package | Optane |
| Memory type | SSD |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| NVMe | Yes |
| Operating vibration | 2.17 G |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® Optane™ SSD DC P4800X Series |
| Read latency | 10 µs |
| Read speed | 2400 MB/s |
| Shock non operating | 1000 G @ 0.5ms |
| Solid state drive | Yes |
| SSD ARK ID | 97161 |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Status | Launched |
| Warranty | 5 Years |
| Width | 100 mm |
| Write speed | 2000 MB/s |
