Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
195.85 GBP
259.66 EUR
26-03-2026 16:27:08
214.22 GBP
259.66 EUR
07-02-2026 03:58:33
238.46 GBP
259.66 EUR
04-02-2026 22:06:04
239.60 GBP
259.66 EUR
26-02-2026 22:25:37
259.66 GBP
259.66 EUR
25-02-2026 07:06:50
| Bus Type | DMI4 |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Country of origin | Malaysia |
| Execution units | 32 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Graphics output | eDP 1.4b, DP 1.4a, HDMI 2.1 |
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Intel® Speed Shift Technology | Y |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Launch date | Q1''22 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 20 |
| Memory bandwidth maximum. | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Package type | Retail box |
| PCI Express slots version | 5 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Alder Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor model | i5-12500 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor threads | 12 |
| Speed | 3.0GHz |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Target market | Gaming |
| Tjunction | 100 °C |
| Width | 79 mm |
