Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Chassis type | Rack or Pedestal |
|---|---|
| Component for | Server |
| Depth | 330.2 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form Factor | SSI EEB (12 x 13 in) |
| Graphics output | VGA |
| HDD interface | Serial ATA |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Launch date | Q3'17 |
| Market segment | SRV |
| Maximum internal memory supported by processor | 1500 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 96 |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory channels supported by processor | Dodeca |
| Motherboard chipset | Intel® C628 |
| Motherboard form factor | SSI EEB |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of SATA connectors | 12 |
| On-board graphics adapter | No |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | Socket P |
| Product family | Dual-socket server board |
| Product series | Intel® Server Board S2600ST Family |
| Product Type | Server/Workstation Board |
| RAID levels | 0,1,10 |
| Status | Launched |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Width | 304.8 mm |
