Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cable type | Cat 5 up to 100m |
|---|---|
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Chipset | Intel® I350 |
| Connectivity technology | Wired |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Depth | 135.4 mm |
| Embedded options available | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Full Duplex | Yes |
| Height | 120 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Intel trusted execution technology | No |
| Interface | Ethernet |
| Interface type | PCIe v2.1 (5.0 GT/s) |
| Internal | Yes |
| Launch date | Q3'14 |
| LED indicators | LAN |
| Linux operating systems supported | RedHat EL Linux 5.0,RedHat EL Linux 6.0,SuSE Linux 10,SuSE Linux 11 |
| Market segment | SRV |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Networking standards | IEEE 802.1as,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u,IEEE 802.3x,IEEE 802.3z |
| Number of QPI links | Quad |
| Product family | Intel Gigabit server adapter |
| Product name | Intel Ethernet Server Adapter I350-T4V2 |
| Product Type | Network Interface Card |
| Recommended usage | Server |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2,Windows Server 2008 R2 |
| Status | Launched |
| Supported network protocols | TCP, UDP, IP |
| Thermal power | 5 W |
| Width | 68.9 mm |
