Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 134 mm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Height | 69 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Internal | Yes |
| Jumbo frames | 9500 |
| Jumbo frames support | Yes |
| LAN controller | Intel® X550 |
| LED indicators | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Quantity | 1 |
| Recommended usage | Server |
| RoHS compliance | Yes |
| Width | 16 mm |
