Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
224.99 GBP
224.99 GBP
| Box | Yes |
|---|---|
| Bus bandwidth | 8 |
| Bus Type | DMI3 |
| Bus type units | GT/s |
| Colour | Black, Blue |
| Component for | Server/Workstation |
| Conflict free processor | Yes |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI |
| Hardware encryption | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel High Endurance Technology HET | Yes |
| Intel Rapid Start Technology | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel Smart Cache | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® vPro™ Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Launch date | Q4'15 |
| Market segment | SRV |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Mean time between failures | 1600000 h |
| Memory bandwidth supported by processor | 34.1 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Non-operating shock | 50 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| NVM Express NVMe supported | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x191D |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics P530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics adapter outputs supported | DVI,DisplayPort,Embedded DisplayPort (eDP),HDMI |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 24 Hz |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 70 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Power consumption average | 18 W |
| Power consumption read | 3.5 W |
| Processor ARK ID | 88168 |
| Processor boost frequency | 3.70 GHz |
| Processor brand name | Intel Xeon |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E3-1225V5 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E3-1200 v5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | Processor |
| Random read (100% span) | 190000 IOPS |
| Random write (100% span) | 35000 IOPS |
| Read speed | 900 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD temperature monitoring | Yes |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 80 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Video decoding | Yes |
| Write speed | 145 MB/s |
