Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
14246.00 GBP
14246.00 GBP
05-05-2024 11:27:47
| Box | Yes |
|---|---|
| Component for | Server/Workstation |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Launch date | Q3'17 |
| Market segment | SRV |
| Maximum internal memory | 786432 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Hepta-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2666 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of QPI links | 3 |
| On-board graphics adapter | No |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 120496 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor brand name | Intel Xeon Platinum Intel Xeon Platinum Processor |
| Processor cache | 38.5 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor cores | 28 |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 8180 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor threads | 56 |
| Product family | Intel Xeon Processors |
| Product Type | Processor |
| Scalability | S8S |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Tcase | 84 °C |
