Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
752.53 GBP
777.36 GBP
30-03-2024 04:17:26
776.79 GBP
777.36 GBP
01-05-2024 06:11:28
777.36 GBP
777.36 GBP
20-06-2025 16:13:10
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| Harmonized System HS code | 85423119 |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Market segment | Server |
| Maximum internal memory supported by processor | 1048576 MB |
| Maximum PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| PCI Express slots version | 3 |
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4210R |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor threads | 20 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Tcase | 84 °C |
| Thermal design power | 100 W |
