Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| ACPI version | 6.1 |
|---|---|
| AMD CrossFire Support | 2-Way CrossFire |
| Audio | ROG SupremeFX 8-Ch. HD Audio S1220 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Board dimensions | 305 x 244 mm |
| Chipset | Intel Z390 |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Socket | 1151 |
| Depth | 244 mm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Edition | ROG MAXIMUS XI HERO (WI-FI) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet,Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | ATX |
| Front panel audio connector | Yes |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum memory capacity | 64GB (4x16GB) |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory type | DDR4 |
| Memory Type ECC | Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Network Interface Type | 802.11ac WiFi LAN Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| On-Board Graphics Connectors | DisplayPort 1.2 HDMI 1.4b |
| Parallel processing technology support | 2-Way SLI,3-Way CrossFireX |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| QPI Speed | N/A |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID Support via | SATA3 / M.2 (PCIe) |
| S/PDIF out port | Yes |
| Supported memory clock speeds | 2133,2666,2800,3000,3200,3300,3333,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400 MHz |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Water Cooled | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 305 mm |
