Lenovo 510-14AST 14-Inch Laptop Computer - (Black) (AMD A6-9210 Processor, 4 GB RAM | Kaicus UK
Brand: Lenovo
Model: 510-14AST
MPN: 80S9001NUK
AC adapter frequency 50 - 60 Hz
AC adapter included Yes
AC adapter input voltage 100 - 240 V
Aspect ratio 16:9
Battery technology Lithium Polymer (LiPo)
Bluetooth Yes
Bluetooth version 4
Built-in microphone Yes
Builtin speakers 2
Card reader integrated Yes
Charging port type DC-in jack
Colour Black
Compatible memory cards MMC,SD,SDHC,SDXC
Depth 232 mm
Display diagonal 14.0"
Display Diagonal 35.6 cm (14")
Display resolution 1366x768
Docking connector No
DVI port No
Energy Star certified Yes
EPEAT Compliance Silver
Ethernet LAN Yes
Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN ports 1
Form factor Convertible (Folder)
Front camera Yes
Front camera resolution 1280x720
Front camera signal format 720 p
HD type HD
HDD Capacity 1024000 MB
Height 20.9 mm
Housing material Glass fiber,Plastic
Internal memory 4096 MB
Keyboard language UK English
LED backlight Yes
Lightscribe No
LightScribe No
Manual Yes
Memory clock speed 2133 MHz
Memory form factor SO-DIMM
Numeric keypad No
On-board graphics adapter Yes
Operating system architecture 64-bit
Operating system installed Windows 10 Home
Optical drive type No
Password Protection Yes
Pointing device Touchpad
Power cord included Yes
Processor cache type Smart Cache
Processor family 7th Generation AMD A6-Series APUs
Processor frequency 2.4 GHz
Processor manufacturer AMD
Processor model A6-9210
Product Type Hybrid (2-in-1)
Quick start guide Yes
RoHS compliance Yes
Screen shape Flat
Speaker power 1.5 W
Speakers manufacturer Harman Kardon
Storage media HDD
Top Wi-Fi standard 5 (
Touch Technology Multi-touch
Touchscreen Yes
Touchscreen type Capacitive
USB Sleep-and-Charge Yes
Weight 1.75 kg
Wi-Fi Yes
Wi-Fi standards 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Width 336.4 mm