LG 43UK6200 LED 4K SMART | Kaicus UK
LG 43UK6200 LED 4K SMART TV
Brand: LG Electronics
Model: 43UK6500PLA
MPN: 43UK6500PLA
3D No
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Analog signal format system PAL,SECAM
Annual energy consumption 98 kWh
App store LG Content Store
Audio decoders DTS
Batteries included Yes
Bluetooth Yes
Bluetooth version 4.2
Composite video in 1
Depth 86.4 mm
Desktop stand Yes
Digital signal format system DVB-C,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
Display Diagonal 109.2 cm (43")
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LED
DVI port No
Energy efficiency class A
Energy saving mode Yes
Equalizer Yes
Ethernet LAN Yes
Handheld remote control Yes
HD type 4K Ultra HD
Height 571 mm
Internet TV Yes
LED backlighting type Direct-LED BLU
Manual Yes
Miracast Yes
Motion Interpolation Technology TruMotion 100 Hz
Native aspect ratio 16:9
Noise reduction Yes
Number of OSD languages 36
Number of speakers 2
On/off switch Yes
Operating system installed Web OS
Operating system version 4.0
Package depth 152 mm
Package Height 660 mm
Package type Box
Package width 1060 mm
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Power consumption (StandBy) 0.5 W
Quick installation guide Yes
RMS rated power 20 W
Screen shape Flat
Sleep timer Yes
Smart TV Yes
Supported Graphics Resolutions 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160
Supported video modes 1080p,2160p
Teletext function Yes
Timeshift Yes
Tuner type Analog & Digital
USB recording Yes
VESA mounting Yes
Video formats supported HEVC
Web browser Yes
Weight 9 kg
Weight with stand 9.1 kg
Wi-Fi Yes
Wi-Fi Direct Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Width 975 mm