LG 49UT640S0ZA 4K UHD | Kaicus UK
LG 49UT640S0ZA 4K UHD TV
Brand: LG Electronics
MPN: 49UT640S0ZA
SKU: 49UT640S0ZA
3D No
AC input frequency 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Annual energy consumption 119 kWh
Auto channel search Yes
Bluetooth Yes
Cables included AC
Colour Black
Depth 81.1 mm
Desktop stand Yes
Digital Audio Optical Out 1
Digital signal format system DVB-C,DVB-T2
Display brightness 360 cd/m²
Display Diagonal 124.5 cm (49")
Display resolution 3840x2160
Display technology LCD
Energy efficiency class A
Equalizer Yes
Ethernet LAN Yes
HD type 4096x2160
HDCP Yes
HDMI version 2.0
Height 650 mm
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
High Dynamic Range (HDR) technology Hybrid Log-Gamma (HLG),High Dynamic Range 10 (HDR10)
Hotel mode Yes
Package depth 158 mm
Package Height 770 mm
Package type Box
Package width 1193 mm
Panel mounting interface 300x300
Power consumption 104 W
Power consumption (StandBy) 0.3 W
Quick start guide Yes
Screen shape Flat
Sleep timer Yes
Stand weight 200 g
Tuner type Analog & Digital
USB recording No
VESA mounting Yes
Weight 11.1 kg
Weight with stand 11.3 kg
Width 1110 mm