Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 2G Band | GSM 850/900/1800/1900 |
|---|---|
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSDPA,HSUPA,UMTS |
| 3g UMTS band | Band 1, Band 2, Band 4, Band 5, Band 8 |
| 3G UMTS Frequency | 2100, 1900, 1700, 850, 900 |
| 4G LTE Band | Band 1, Band 2, Band 3, Band 4, Band 5, Band 7, Band 8, Band 17, Band 20, Band 38, Band 40 |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MID,MIDI,MP3,MPA,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | HFP, HSP, OPP, PAN, A2DP, AVRCP, HID, PBAP, MAP, DIP, HOGP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Body colour | Gold |
| Cables included | USB |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Clock speed | 1.4 GHz |
| Colour depth | 16.7 million colours |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Conference call | Yes |
| Continuous audio playback time | 61 h |
| Data transmission | GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, HSPA+, LTE, FDD-LTE, TDD-LTE |
| Depth | 8.2 mm |
| Diagonal size | 5" |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display format | HD |
| Display number of colours | 16 million colors |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display type | SAMOLED |
| Yes | |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form factor | Touch |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 143.2 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Included accessories | Power adapter |
| Input device | Multi-touch |
| Integrated Components | Rear-facing camera, front-facing camera, audio player, voice recorder, navigation |
| Light source | LED light |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Messaging services | SMS, MMS |
| Microphone mute | Yes |
| Multi-shot | Yes |
| Navigation | GPS, GLONASS, BeiDou |
| Night mode | Yes |
| Operating system | Google Android |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Themes,Wallpaper,Widgets |
| Phone functions | Speakerphone, call timer, conference call, flight mode, vibrating alert |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor core qty | Quad-core |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.9 |
| Rear camera flash | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| SAR Value | 1.32 W/kg (body) / 0.658 W/kg (head) |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Self-timer | Yes |
| Sensors | Accelerometer, proximity sensor |
| SIM Card Slot Qty | Single-SIM |
| Sim card type | Nano SIM |
| Speakerphone | Yes |
| Supported Digital Audio Standards | WMA, MP3, FLAC, OGG, MP4 |
| Supported Digital Video Standards | VC-1, MPEG-4, H.264, H.263, MP43, VP8, VP9, H.265, WMV7 |
| Supported social networks and blogs | Yes |
| Talk time | 900 minutes |
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
| Themes | Wallpapers |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Type | LCD display - colour |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 10.5 GB |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 480p,720p,1080p |
| Video resolutions | 1920 x 1080 (1080p) at 30 fps |
| Weight | 142 g |
| White balance | Auto |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 70.3 mm |
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, NFC, Bluetooth 4.2 |
| Zoom capability | Yes |
