Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
199.95 GBP
323.00 GBP
07-02-2026 08:40:22
274.95 GBP
323.00 GBP
10-09-2025 16:27:10
323.00 GBP
323.00 GBP
27-11-2024 11:04:19
| 2G standards | GSM |
|---|---|
| 3G standards | UMTS |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,APE,AWB,DSF,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Colour name | Aura Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 7.9 mm |
| Digital zoom | 10x |
| Display Diagonal | 17.3 cm (6.8") |
| Display resolution | 3040 x 1440 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Electronic compass | Yes |
| Face detection | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Glonass | Yes |
| Height | 162.3 mm |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Maximum frame rate | 960 fps |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Mobile network generation | 5G |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Optical zoom | 2x |
| Orientation sensor | Yes |
| Pixel density | 498 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Protection features | Dust resistant,Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick charge | Yes |
| RAM Capacity | 12 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Quad camera |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps,1920x1080@60fps,3840x2160@60fps |
| Screen shape | Curved edge screen |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakers | Stereo |
| Speakers manufacturer | AKG |
| Themes | Wallpapers |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| User Memory | 461.1 GB |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Video stabilizer | Yes |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Weight | 198 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 77.2 mm |
| Wireless charging | Yes |
| Zoom capability | Yes |
