Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
39.00 GBP
230.00 GBP
02-04-2026 11:45:37
-24% Refurbished Product
Sponsored Samsung Galaxy S20 Single Sim - Pristine - Cosmic Grey - Unlocked - 128gb
174.99 GBP
230.00 GBP
03-05-2025 21:04:26
230.00 GBP
230.00 GBP
02-09-2025 17:43:02
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
|---|---|
| 3G standards | HSDPA,HSPA+,HSUPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,APE,AWB,DFF,DSF,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | USB Type-C |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Colour name | Cosmic Gray |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Depth | 7.9 mm |
| Digital zoom | 30x |
| Display Diagonal | 15.8 cm (6.2") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display resolution | 3200 x 1440 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED |
| Yes | |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play |
| Gyroscope | Yes |
| Image formats supported | BMP,GIF,HEIF,JPEG,PNG,WBMP,WEBP |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| MIMO | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Multi-shot | Yes |
| Night mode | Yes |
| Operating system installed | Android 10.0 |
| Optical zoom | 3x |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Pixel density | 563 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor frequency | 2.73 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 990 |
| Protection features | Dust resistant,Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 9248 x 6936 pixels |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rounded display corners | Yes |
| Screen shape | Curved edge screen |
| Self-timer | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Speakers | Stereo |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p,4320p |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vibrating alert | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Video stabilizer | Yes |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 163 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Width | 69.1 mm |
| Zoom capability | Yes |
