Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
175.00 GBP
722.69 GBP
02-04-2026 21:05:16
722.69 GBP
722.69 GBP
02-04-2026 21:32:42
| 3G standards | HSDPA,HSPA+,HSUPA,UMTS |
|---|---|
| 4g standard | LTE |
| 5G | Yes |
| AC adapter included | No |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Colour | Black |
| Colour name | Phantom Black |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Digital zoom | 30x |
| Display diagonal | 6.7" |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 2400x1080 |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Flash type | LED |
| Form factor | Bar |
| Front camera resolution | 10 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Google applications | Google Maps,Google Play |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Internal storage capacity | 131072 MB |
| International Protection IP code | IP68 |
| Mobile network generation | 5G |
| Operating system installed | Android 11 |
| Platform | Android |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| RAM Capacity | 8192 MB |
| Rear camera type | Triple camera |
| Resolution at capture speed | 1280x720 |
| Screen shape | Flat |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM + eSIM |
| Speakers | stereo |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p,4320p |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User Memory | 112640 MB |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
