Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
169.95 GBP
213.00 GBP
02-04-2026 19:15:46
172.00 GBP
213.00 GBP
02-04-2026 21:05:13
213.00 GBP
213.00 GBP
02-04-2026 21:52:02
| 3G bands supported | 850,900,1700,1900,2100 MHz |
|---|---|
| 4G bands supported | 850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Ant+ enabled | No |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 3700 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.88 V |
| Battery weight | 48.8 g |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Cables included | USB Type-C |
| Colour | Black |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8517120000 |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Country of origin | Vietnam |
| Digital zoom | 10x |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 6.1" |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 2340x1080 |
| Fast charging | Yes |
| Flash type | LED |
| Form factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Graphics card | AMD Voyager |
| Harmonized System HS code | 85171300 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Housing material | Aluminium, Glass |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Internal storage capacity | 262144 MB |
| International Protection IP code | IP68 |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Master outer case height | 292 mm |
| Master outer case length | 181 mm |
| Master outer case width | 185 mm |
| Mobile network generation | 5G |
| Native aspect ratio | 19.5:9 |
| Operating system installed | Android 12 |
| Platform | Android |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Protection features | Waterproof |
| RAM Capacity | 8192 MB |
| Rear camera type | Triple camera |
| Screen shape | Flat |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User Memory | 215040 MB |
| Video capture resolution (max) | 7680 x 4320 pixels |
| Video recording modes | 2160p, 4320p |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
