Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| AC adapter included | Yes |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 102 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.6 GHz |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.3 mm |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 2.15 GHz |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Resolution at capture speed | 3840x2160@30fps |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Stylus pen | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| User Memory | 23.1 GB |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 2160p |
| Voice call | Yes |
| Weight | 429 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 169 mm |
