Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Brand compatibility | Samsung |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Case type | Cover |
| Certification | MIL-STD-810G |
| Closure | Not supported |
| Compatibility | Galaxy S9 |
| Depth | 13.5 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Height | 153.8 mm |
| Maximum screen size compatibility | 14.7 cm (5.8") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Surface coloration | Monotone |
| Weight | 49.3 g |
| Width | 72.8 mm |
