Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
12.00 GBP
12.00 GBP
| Accelerometer | Yes |
|---|---|
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, WMA, XMF |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 187 h |
| Continuous video playback time | 13 h |
| Depth | 8.2 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Digital zoom | 4x |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Form Factor | Slate |
| Google applications | Google Maps, Google Play, Google Talk |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 254.2 mm |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum memory card size | 200 GB |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Panel type | TFT |
| Platform | Android |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | 7870 |
| Product colour | Black |
| Rear camera resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Rear camera type | Single camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 525 g |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 155.3 mm |
