Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Browsing time Wi-Fi | 13 h |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Continuous audio playback time | 187 h |
| Depth | 8.2 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | PLS |
| Yes | |
| Yes | |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,Google Talk |
| GPS satellite | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 254.2 mm |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16384 MB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Maximum memory card size | 204800 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Micro-USB 2.0 | 1 |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Personal info management | Alarm clock,Calculator,Calendar,Countdown timer,Lunar calendar,Notes,Stopwatch |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | 7870 |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM |
| Video recording | Yes |
| Weight | 525 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 155.3 mm |
