Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
84.99 GBP
84.99 EUR
16-04-2025 04:14:45
| 3G | No |
|---|---|
| 3G/4G Enabled | Yes (4G) |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ant+ enabled | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,XMF |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Auto focus | Yes |
| Battery capacity | 6150 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Browsing time Wi-Fi | 13 h |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Camera resolution | 2.1 Megapixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 128 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 6 |
| Coprocessor frequency | 1.6 GHz |
| CPU Family | Octa-Core |
| CPU Type | Other |
| Depth | 7.5 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | TFT |
| Face detection | Yes |
| Form factor | Handheld Mobile Computer |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Chrome,Google Play,YouTube |
| GPS satellite | Yes |
| HD type | WUXGA |
| HDMI connection | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 245.2 mm |
| Integrated Sound | Yes |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| Keyboard | Virtual Keyboard |
| LED backlight | Yes |
| Maximum memory card size | 524288 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| MIC port | Yes |
| MicroSD slot | Yes |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Number of Card Slots | 1 |
| Operating system | Android 9.0 |
| Panel technology | TFT-LCD |
| Personal info management | Alarm clock,Calculator,Calendar |
| Pixel density | 224 ppi |
| Platform | Android |
| Pointing device | Touch Screen |
| Position location | Yes |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Rear camera sensor size | 1/4" |
| RF Network Standard | IEEE 802.11 |
| RF Standard | L7345 |
| Screen type | TFT Display |
| Secure digital | Supported: microSDXC |
| Solid state capacity | 32 GB |
| Storage media | eMMC |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video playback | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 469 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 149.4 mm |
