Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio | Microphone |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Browsing time Wi-Fi | 13 h |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Grey |
| Colour depth | 16 million colours |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 187 h |
| Depth | 8.2 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 10.1" |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | TFT |
| Yes | |
| Yes | |
| Expansion slots | 1 x microSD |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 254.2 mm |
| Included memory card size | 128 GB |
| Internal memory | 2048 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Max supported capacity | 200 GB |
| Maximum memory card size | 204800 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| MIC port | Yes |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Near field communication | No |
| Number of cores | 8-core |
| Operating system | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Personal info management | Alarm clock,Calculator,Countdown timer,Stopwatch |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct, ANT+ |
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, hall sensor, RGB sensor |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Video Standards | AVI, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM, MP4 |
| Supported Flash Memory Cards | microSDXC |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 525 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 155.3 mm |
| Wireless Connectivity | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
