Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
133.99 GBP
155.94 GBP
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| Accelerometer | Yes |
| Annual energy consumption | 136 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio | Microphone, speaker |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MID,MIDI,MP3,MP4,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Audio L/R out | 1 |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Bezel width | 1.17 cm |
| Bezel width bottom | 2.35 cm |
| Bezel width side | 1.8 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Browsing time Wi-Fi | 11 h |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | RS-232 |
| Camera features | Main Camera Auto Focus |
| Camera resolution | Front: 2.0 Megapixels / Rear: 5.0 Megapixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Colour depth | 16 million colours |
| Colour gamut | 72% |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Computer system | Yes |
| Continuous audio playback time | 100 h |
| Continuous video playback time | 9 h |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| CPU Family | Quad Core |
| CPU Speed | 1.3 GHz |
| Depth | 8.7 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Device type | Mini tablet |
| Display Diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display diagonal | 7.0" |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | TFT |
| Display type | LED |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Displayports quantity | 2 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Yes | |
| Yes | |
| Energy efficiency class | B |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form Factor | Slate |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Front camera | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Glonass | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | HD |
| HDBaseT port | Yes |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Earphone Jack |
| Heat dissipation | 2943.7 BTU/h |
| Height | 186.9 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| Internal memory | 1536 MB |
| Internal storage capacity | 8192 MB |
| L2 cache | 1024 KB |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-lit LED |
| Manual | Yes |
| Max supported capacity | 200 GB |
| Maximum memory card size | 204800 MB |
| Maximum power consumption | 253 W |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Mobile broadband | WiFi only |
| On screen display | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating system | Android 5.1 |
| Operating system installed | Android |
| Operating Systems | Google Android |
| Panel type | SPVA |
| Personal info management | Alarm clock,Calculator,Calendar,Notes |
| Picture-In-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 560 x 560 mm |
| Plug and play | Yes |
| Position location | Yes |
| Power consumption | 98 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Preloaded Software | Kids Mode, Samsung Smart Switch |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 5 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| Response time | 8 ms |
| RF Network Standard | 802.11 |
| RF Standard | 2350 |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen Resolution Type | WXGA |
| Screen size | 7 in |
| Secure digital | Supported: microSD |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct |
| Sensors | Accelerometer |
| Software Included | Smart Switch (PC version) |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, WMA, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, OTA, RTTTL/RTX, MID |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, AVI, WMV, MKV, 3GP, ASF, FLV, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| USB Support | Yes |
| User Memory | 6 GB |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 400 x 400 mm |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,FLV,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video resolutions | 1280x720 |
| Warranty card | Yes |
| Webcam | Integrated (Front/Rear) |
| Weight | 283 g |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 108.8 mm |
| Wireless Connectivity | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
