Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
210.00 GBP
293.60 GBP
17-09-2024 12:17:24
210.86 GBP
293.60 GBP
20-06-2025 15:31:42
293.60 GBP
293.60 GBP
02-04-2024 21:04:27
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
|---|---|
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 4g standard | LTE |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 4 |
| Cables included | USB Type-C |
| Colour | Pink gold |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC |
| Device type | Full-size tablet |
| Digital zoom | 10 x |
| Display brightness | 360 cd/m |
| Display diagonal | 10.5" |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | LCD |
| Form factor | Slate |
| Galileo | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Internal memory | 3072 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Operating system installed | Android 11 |
| Panel type | TFT |
| Pixel density | 215 ppi |
| Platform | Android |
| Processor family | Tiger |
| Processor model | T618 |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Rear camera flash | No |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Video recording modes | 720 p |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac) |
