Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
83.00 GBP
83.00 GBP
26-04-2026 22:12:40
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
|---|---|
| 3G standards | UMTS |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1700,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 4g standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Battery capacity | 5050 mAh |
| Bluetooth version | 5 |
| Browsing time 4G | 10 h |
| Browsing time Wi-Fi | 11 h |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 81 h |
| Device type | Mini tablet |
| Display diagonal | 8.0" |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Docking connector type | Samsung Pogo Connector |
| Form factor | Slate |
| Galileo | Yes |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 65536 MB |
| International Protection IP code | IP68 |
| Maximum memory card size | 1024000 MB |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Mobile network generation | 4G |
| Panel type | PLS |
| Platform | Android |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor model | 9810 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Talk time 3G | 28 h |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB 3.2 Gen 1 | 1 |
| User Memory | 49766.4 MB |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Virtual assistant | Samsung Bixby |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
