Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
94.99 GBP
227.94 GBP
| 2D barcodes supported | Not supported |
|---|---|
| 3G | No |
| 4G | No |
| Accelerometer | Yes |
| Audio | Microphone, speaker |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,MIDI,MP3,MP4,MXMF,OGA,OGG,OTA,RTX,WAV,XMF |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery life | 10 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Brand compatibility | Labelmate |
| Browsing time Wi-Fi | 8 h |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour depth | 16 million colours |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Continuous audio playback time | 95 h |
| Continuous video playback time | 7 h |
| Depth | 8.5 mm |
| Device compatibility | Label printer |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.4 cm (9.6") |
| Display diagonal | 9.6" |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1280x800 |
| Display technology | TFT |
| Yes | |
| Yes | |
| Expansion slots | 1 x microSD |
| Focus adjustment | Automatic |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 2 MP |
| Geotagging | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| GPS satellite | Yes |
| HD Video Recording | 720p |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 241.9 mm |
| Housing material | Plastic |
| Intel® My WiFi Technology | No |
| Internal memory | 1536 MB |
| Internal storage capacity | 8192 MB |
| Keyboard included | No |
| LED indicators | Yes |
| Light levels direct sunlight | 0 - 110000 lx |
| Linear 1D barcodes supported | Codabar,Code 11,Code 128,Code 39,Code 93,EAN-13,GS1-128 (UCC/EAN-128),JAN,MSI,Plessey,U.P.C. |
| Manual | Yes |
| Max supported capacity | 128 GB |
| Maximum memory card size | 131072 MB |
| Maximum read rate | 5 reads/s |
| Maximum video resolution | 1280x720 |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Mobile High-Definition Link | No |
| Near field communication | No |
| Number of cores | Quad-Core |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system | Android |
| Personal info management | Alarm clock, Calculator, Calendar, Events reminder, Notes, To-do list |
| Position location | Yes |
| Power source type | Battery,USB |
| Preloaded Software | Multi Window, Kids Mode, Smart Tutor |
| Processor clock speed | 1.3 GHz |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Receiver | GPS/GLONASS |
| RoHS compliance | Yes |
| Security Protocols | Wi-Fi Direct |
| Sensors | Accelerometer |
| Standard interfaces | Bluetooth |
| Storage media | Flash |
| Supported Digital Audio Standards | WAV, AAC, AMR, MP3, FLAC, XMF, OGG, MIDI, M4A, MXMF, OGA, 3GA, AWB, IMY, OTA, RTTTL/RTX, MID |
| Supported Digital Video Standards | MPEG-4, MKV, 3GP, 3G2, M4V, WEBM |
| Supported Flash Memory Cards | microSD, microSDXC |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,MKV,MP4,WEBM |
| Video recording | Yes |
| Weight | 490 g |
| White balance | Auto |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 149.5 mm |
| Wireless Connectivity | 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 |
| Working Distance | 50.8 cm |
