Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
76.68 GBP
76.68 GBP
02-04-2026 21:05:13
| Accelerometer | Yes |
|---|---|
| Audio formats supported | AAC,AAC+,eAAC+,FLAC,MP3,WMA |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.3 GHz |
| Depth | 5.6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,Google Voice Search |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.5 mm |
| Intel smart connect technology | No |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Keyboard included | No |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 5.0 |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | AVC,H.263,H.264,VC-1,VP8,WMV7,WMV8 |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 389 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 169 mm |
