Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 2G bands primary SIM | 850,900,1800,1900 MHz |
|---|---|
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio formats supported | 3GA,AAC,AMR,AWB,FLAC,IMY,M4A,MID,MIDI,MP3,MXMF,OGG,OTA,RTTTL,RTX,WAV,WMA,XMF |
| Auto Focus | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Browsing time Wi-Fi | 8 h |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bus Type | FSB |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conflict free processor | No |
| Continuous audio playback time | 127 h |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor cores | 2 |
| Coprocessor frequency | 1.6 GHz |
| CPU multiplier | 14 |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 6 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display Diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Display diagonal | 9.7" |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2048x1536 |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 5 MP |
| FSB Parity | No |
| Geotagging | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Glonass | Yes |
| GPS satellite | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 237.3 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | No |
| Intel® AES New instructions | No |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | No |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | No |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® My WiFi Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | No |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 262144 MB |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| MMS Multimedia Messaging Service | Yes |
| Mobile High-Definition Link | No |
| Mobile network connection | Yes |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Physical Address Extension PAE | 32 bit |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor ARK ID | 27512 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor front side bus | 800 MHz |
| Processor lithography | 90 nm |
| Processor model | 820 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 775 (Socket T) |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Sim card type | NanoSIM |
| Storage media | Flash |
| Tcase | 64.1 °C |
| Thermal design power | 95 W |
| Thermal monitoring technologies | No |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Video call | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video compression formats | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WEBM,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p,2160p |
| Voice call | Yes |
| Weight | 434 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
