Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
361.95 GBP
41900.00 GBP
41900.00 GBP
41900.00 GBP
| 3G | No |
|---|---|
| 3G/4G Enabled | No |
| 4G | No |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio capabilities | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 7300 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 4 |
| Calculator | Yes |
| Calendar | Yes |
| Camera resolution | Front: 8.0 Megapixels / Rear: 13.0 Megapixels |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Silver |
| Colour | Grey |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous video playback time | 16 h |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.9 GHz |
| CPU Family | Octa-Core |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
| CPU Type | Other |
| Depth | 0.7 cm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 26.7 cm (10.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display technology | Super AMOLED |
| Yes | |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Flash type | LED |
| Form factor | Mobile Computer |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 8 MP |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Calendar,Google Chrome,Google Play |
| GPS Support | Yes |
| Graphics adapter family | Adreno |
| Gyroscope | Yes |
| HDMI connection | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 25.0 cm |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Keyboard | Virtual Keyboard |
| LED backlight | Yes |
| Maximum memory card size | 400 GB |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| MicroSD slot | Yes |
| Number of Card Slots | 1 |
| Operating system | Android 9.0 |
| Operating system installed | Android 8.1 |
| Personal info management | Alarm clock, Calculator, Calendar |
| Pixel density | 287 ppi |
| Platform | Android |
| Pointing device | Touch Screen |
| Position location | Yes |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 2.35 GHz |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | 835 |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| RF Network Standard | IEEE 802.11 |
| RF Standard | L7345 |
| Screen Resolution Type | WQXGA |
| Screen size | 10.5 in |
| Secure digital | Supported: microSD, microSDXC, microSDHC |
| Storage media | Flash |
| Stylus pen | Yes |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB Support | Yes |
| Video call | Yes |
| Video features | UHD 4K (3840 x 2160) @60fps |
| Video playback | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p,1080p,2160p |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Weight | 0.482 kg |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 16.4 cm |
