Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 3G | No |
|---|---|
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Assisted GPS | Yes |
| Audio formats supported | AAC,FLAC,M4A,MP3,WAV,WMA |
| Auto focus | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 5070 mAh |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Battery voltage | 7.7 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in flash | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cables included | USB Type-C |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE |
| Colour | Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 7.4 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display diagonal | 12.0" |
| Display Diagonal | 30.5 cm (12") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 2160x1440 |
| Display technology | Super AMOLED |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 5 MP |
| GLONASS | Yes |
| Glonass | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 291.3 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Small Business Advantage | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 131072 MB |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 11 h |
| Maximum internal memory | 8192 MB |
| Maximum memory card size | 262144 MB |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| Pixel density | 216 ppi |
| Platform | Windows |
| Position location | Yes |
| Processor ARK ID | 95443 |
| Processor boost frequency | 3.10 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.50 GHz |
| Processor model | i5-7200U |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Stylus pen | Yes |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Video formats supported | 3GP,ASF,AVI,M4V,MKV,MP4,WMV |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 754 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 199.8 mm |
