Samsung UE50NU7400 Dynamic Crystal Colour Smart TV - Charcoal Black | Kaicus UK
Samsung UE50NU7400 Dynamic Crystal Colour Smart TV - Charcoal Black
Brand: Samsung
Model: UE50NU7400UXXU
MPN: UE50NU7400UXXU
3D No
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 220 - 240 V
Ambient light sensor Yes
Annual energy consumption 129 kWh
Aspect ratio 16:9
Audio decoders Dolby Digital
Audio decoding technologies Dolby Digital Plus
Audio Return Channel ARC Yes
Auto channel search Yes
Auto depth enhancer No
Auto power off Yes
Batteries included Yes
Bluetooth Yes
Built-in speakers Yes
Built-in subwoofer No
Colour Black
Common interface Plus CI+ Yes
Common interface Plus CI+ version 1.4
Component video in 1
Consumer Electronics Control CEC Anynet+
Depth 59.7 mm
Digital clean view Yes
Digital signal format system DVB-C,DVB-S2,DVB-T2
Display diagonal 127 cm (50")
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology LED
DLNA No
DLNA certified Yes
Dynamic contrast ratio marketing name Mega Contrast
E-Manual Yes
e-Manual Yes
Electronic Programme Guide Yes
Energy efficency rating A
Ethernet LAN Yes
Ethernet Port Yes
Extended pvr Yes
Game mode Yes
Handheld remote control Yes
HD type 4K Ultra HD
HDMI 3
Hdmi quick switch Yes
HDMI Quick Switch Yes
Height 650.2 mm
High Dynamic Range Imaging HDRI Yes
Manual Yes
Maximum power consumption 145 W
Motion Interpolation Technology PQI (Picture Quality Index) 1700
Multiroom audio technology Samsung Multiroom Link
Number of OSD languages 27
On screen display Yes
Optical Output Yes
Package depth 170 mm
Package Height 790 mm
Package width 1307 mm
Picture-In-Picture No
Picture-in-Picture No
Power consumption 93 W
Power consumption (StandBy) 0.3 W
RF ports quantity 2
RMS rated power 20 W
Screen shape Flat
Screen size 50.0"
Smart modes Movie,Natural
Smart TV Yes
Smart TV Features Smart TV
Subtitles function Yes
Supported video modes 2160p
Teletext function Yes
Timeshift Yes
Tuner type Analog & Digital
Twin Tuner No
USB recording Yes
VESA mounting Yes
VESA Mounting Yes
Web browser Yes
Weight 13.8 kg
Weight with stand 16.5 kg
Wi-Fi Yes
Wi-Fi Direct Yes
Width 1124.8 mm