Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| 2D barcodes supported | Aztec Code,Data Matrix,MaxiCode,Micro QR Code,MicroPDF417,PDF417,QR Code |
|---|---|
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Audio formats supported | AAC,ADPCM,PCM |
| Audio system | HD Audio |
| Auto focus | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Battery recharge time | 6 h |
| Battery technology | Lithium |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Bluetooth | No |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Built-in hard drive | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cables included | USB |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Camera shutter speed | 1/16000 - 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | White |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Data network | Not supported |
| Depth | 61 mm |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Diameter | 13 cm |
| Digital zoom | 10x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 8.13 cm (3.2") |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Displays Supported | 4 |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | No |
| Ethernet LAN ports | 5 |
| Firewall security | DoS, HTTP, HTTPS, SMTP, FTP, DNS, TCP, POP3, SIP, H.323 |
| Firewall throughput | 940 Mbit/s |
| Flash memory | 256 MB |
| Focal length range | 2.2 - 11 mm |
| Form factor | Cube |
| Frame rate | 30 fps |
| Frequency band | 2.4/5 |
| Full HD | Yes |
| GPS satellite | No |
| Height | 87 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Image quality adjustment | Brightness, Sharpness |
| Input current | 1.2 A |
| Interface | RJ-45 |
| Internal memory | 512 MB |
| Internal memory type | RAM |
| International Protection IP code | IP65 |
| IP address filtering | Yes |
| Keyboard layout | Alphanumeric |
| LED indicators | Yes |
| Linear 1D barcodes supported | GS1-128 (UCC/EAN-128),JAN,U.P.C. |
| Location | Internal & external |
| Management protocols | SNMP v2/v3 |
| Manual | Yes |
| Maximum aperture number | 2.5 |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Maximum power consumption | 7.8 W |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum screen size compatibility | 61 cm (24") |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Mean time between failures | 499632 h |
| Minimum aperture number | 1.4 |
| Minimum screen size compatibility | 38.1 cm (15") |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mounting | Clamp |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Networking standards | IEEE 802.3af,IEEE 802.3at |
| Night vision | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 4570 m |
| Number of cameras | 1 |
| Number of Users | 200 user(s) |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating system installed | Windows Embedded Compact 7 |
| Optical sensor size | 25.4 / 4.85 mm (1 / 4.85") |
| Password protection | Yes |
| Phone function | No |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Power consumption | 4.6 W |
| Power over Ethernet PoE | No |
| Power source type | Battery |
| Power supply | 15 W |
| Processor family | Instruments OMAP |
| Processor frequency | 1000 MHz |
| Progressive Scan | Yes |
| PTZ control Pan/Tilt/Zoom | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Security algorithms | HTTPS |
| Sensor type | CMOS |
| Storage relative humidity | 5 - 90% |
| Suitable for | Computer monitor |
| Supported Graphics Resolutions | 320 x 180,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Touchscreen | Yes |
| Type | IP security camera |
| USB port | Yes |
| User Guide | Yes |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Video compression formats | AVC,H.264,M-JPEG,MPEG4 |
| Video motion detection | Yes |
| VLANs | 50 |
| VPN Support | IPSec, SSL, L2TP |
| VPN throughput | 560 Mbit/s |
| Weatherproof | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 222 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Wide Dynamic Range WDR | Yes |
| Width | 58 mm |
| Zoom capability | Yes |
