Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Carrying Case | Ja |
|---|---|
| Closest focusing distance | 2.5 m |
| Colour | Zwart, Grijs |
| Colours | Grey |
| Depth | 110 mm |
| Diopter compensation | 5 |
| Exit pupil | 3.1 mm |
| Eye relief | 17 mm |
| Field of view (at 1000 m) | 119 m |
| Foldable | Nee |
| Magnification | 8 x |
| Prism Type | Roof |
| Suitable for digiscopting | No |
| Tripod mounting supported | KR |
| Twilight factor | 14.2 |
| Type of use | Bird spotting,Outdoor |
| Waterproof up to | 4 m |
| Weight | 345 g |
| Width | 98 mm |
