Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
Sponsored CHECK PRODUCTS/PRICES ON THE WEBSITE
| Closest focusing distance | 5 m |
|---|---|
| Colour | Green |
| Colours | Black |
| Depth | 166 mm |
| Diopter adjustment | -7 - 5 |
| Electronic compass | Nee |
| Exit pupil | 5.3 mm |
| Eye relief | 19,2 mm |
| Field of 1000 metre | 137 m |
| Height | 81 mm |
| Lens diameter | 42 mm |
| Magnification | 8x |
| Prism Type | Roof |
| Suitable for digiscopting | No |
| Suitable for eyeglass wearers | Yes |
| Tripod mounting supported | No |
| Type of use | Hunting,Bird spotting,Water sports |
| Waterproof | Y |
| Weight | 895 g |
