Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
209.00 GBP
209.00 GBP
28-04-2025 09:42:07
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Steel silver |
| Band length | 150 - 220 mm |
| Band width | 18.8 mm |
| Battery | Q377 |
| Battery life | 036 months |
| Calendar | Date - Window |
| Calendar type | Date |
| Case colour | Silver |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 11.7 mm |
| Clasp type | Folding Clasp with Push buttons |
| Colour of the dial | Black |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Diameter | 41 mm |
| Display type | Analog |
| Mechanism | Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Original strap | Swatch Strap AYWS425G Flattering |
| Strap material | Metal |
| Strap type info | Stainless steel bracelet |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue handMinutes - Analogue handSeconds - Analogue hand |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2018 Autumn and Winter Collection |
