Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
94.00 GBP
94.00 GBP
31-05-2024 08:35:14
| Back case material | Plastic/Resin |
|---|---|
| Band length | 145 - 205 mm |
| Band width | 28.0 mm |
| Battery | CR1632 |
| Battery life | 024 months |
| Calendar | Date - DigitalDay - DigitalMonth - DigitalYear - Digital |
| Calendar type | Day - Date - Month - Year |
| Case colour | White |
| Case shape | Rectangular |
| Case thickness | 11.5 mm |
| Chronograph and timers | Stopwatch /Chronograph |
| Clasp type | Buckle |
| Colour of the dial | Anthracite |
| Crystal | Plexiglass |
| Diameter | 39 mm |
| Display type | Digital |
| Lug width | 22.6 mm |
| Mechanism | Digital Quartz |
| Movement brand | ETA |
| Movement Type | Quartz Digital |
| Original strap | Swatch Strap ASVQW100 Strawzero2 |
| Strap colour | Multicolour |
| Strap material | Silicone |
| Strap width at buckle | 24 mm |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - DigitalMinutes - DigitalSeconds - Digital |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2016 Autumn and Winter Collection |
