Sponsored This site contains affiliate links for which we may receive compensation. More information
75.00 GBP
75.00 GBP
31-05-2024 08:35:11
| Back case | Case with Battery Hatch |
|---|---|
| Back case material | Plastic/Resin |
| Band color | Black |
| Band length | 160 - 220 mm |
| Band material | Silicon |
| Band width | 25 mm |
| Battery | Q390 |
| Calendar | Date - Window |
| Case colour | Grey |
| Case diameter | 41 mm |
| Case material | Plastic |
| Case shape | Round |
| Case thickness | 10 mm |
| Category | Wristwatch |
| Clasp type | Tang buckle |
| Crown | Pull Crown |
| Crystal | Plexi |
| Display type | Analogue |
| Gender | Mens |
| Index color | Multicolour |
| Index type | Mixed |
| Movement brand | ETA |
| Movement manufacturer | Swiss |
| Movement Type | Quartz |
| Strap colour | Yellow |
| Style | Casual |
| Swiss movement | Yes |
| Swissmade | Yes |
| Time | Hours - Analogue hand |
| Water resistance | 30m | 3 ATM |
| Water resistant | 3 Bar (Wash hands) |
| Year | 2019 Spring and Summer Collection |
